Erytrytol (https://www.bee.pl/vivio-erytrytol-1-kg_p1156118.html) występuje w sposób naturalny. Można go odnaleźć w pewnych owocach (melonach, gruszkach, winogronach), jak też w pyłku kwiatów, grzybach, owocach morza. Na ogromną skalę produkuje się go natomiast w mechanizmie zgnilizny glukozy czy hydrolizatów skrobiowych przy wykorzystaniu różnorodnych rodzajów drożdży. Kolejnym rodzajem wytwarzania tego słodzika jest wykorzystanie jako materiału wyjściowego gliceryny odpadowej syntetyzowanej poprzez wirusy z gatunku Yarrowia lipolitica.

Erytrytol – czy jest zdrowy?

Dokonano mnóstwo badań na temat wpływu erytrytolu na zdrowie ludzi. Podczas wykonywanych doświadczeń nie znaleziono żadnych szkodliwych efektów ubocznych z tytułu jedzenia erytrytolu. Generalnie rzecz ujmując, erytrytol można przyjąć za niezwykle pewny zastępnik cukru stołowego. Pomimo to, iż erytrytol jest pewny dla własnego systemu, nie wolno przesadzać z jego zjedzeniem, gdyż w ogromnych dawkach może skutkować zaburzeniami funkcji układu trawiennego i bólami głowy.

Jak powstaje erytrytol?

Owoce oraz warzywa to nie wszelkie artykuły w których napotkamy na erytrytol. Składnik ten jest obecny również w pyłku kwiatowym i owocach morza. W wypadku produkcji na skalę masową jest on tworzony przez zdobywanie glukozy czy hydrolizatów skrobiowych zgnilizny z udziałem rozmaitego typu drożdży.

Właściwości lecznicze erytrolu

Erytrol nie jest syntetyzowany poprzez ludzki system, co znaczy, iż jest z niego usuwany wraz z moczem w niezmienionej postaci. Więc również, jego jedzenie nie wywołuje żadnych skutków niepożądanych w zakresie układu pokarmowego. Należałoby też wiedzieć, że erytrol, ze względu na podobny smak i słodycz do standardowego cukru, może stanowić ważny element w profilaktyce próchnicy dziecięcej, jak również osób dorosłych. Także, erytrol przedstawia działanie antyoksydacyjne. Znaczy to, że jest on odpowiedzialny za ochronę systemu przed niekorzystnym oddziaływaniem wolnych rodników.

Erytrytol natomiast trawienie

Jest to jeden spośród aspektów, jakiego nie wolno przeoczyć. Poliole (w tymże erytrytol) mogą powodować kłopoty trawienne. Ze względu na chemiczną strukturę własne ciało trawi je odmiennie oraz w większości “przechodzą” poprzez układ pokarmowy w sposób nieuszkodzony dochodząc do jelita grubego. W jelicie grubym poddają zgniliźnie poprzez bakterie, natomiast w rezultacie mogą pojawiać się gazy. Jedzenie ogromnych ilości polioli może wywoływać gazy, wzdęcia oraz pełen dyskomfort. Należałoby wiedzieć, iż poliole (w tymże erytrytol) należą do grupy artykułów FODMAPs, odpowiednio znanym szczególnie dla osób z SIBO.