Erytrytol (odmiennie erytrol) to niezwykle dobry słodzik. Jego indeks glikemiczny wynosi zero, dzięki czemu jest pewny dla diabetyków. Poza tymże pozwoli zmniejszyć rozwój próchnicy zębów oraz zabezpiecza system przed oddziaływaniem wolnych rodników. Erytrytol jest również odpowiedni na odchudzanie, ponieważ właściwie nie ma kalorii, przy czym jest niemal tak samo słodki jak naturalny cukier. Jakie jeszcze właściwości ma erytrytol i kiedy powinniśmy go stosować?

Czemu erytrytol uważany jest najlepszy zamiennik cukru

Erytrytol nie jest metabolizowany poprzez ludzki system, co w praktyce znaczy, iż jest wciągnięty do krwiobiegu, natomiast potem wyrzucony z moczem w niezmienionej formie. Dzieje się tak dlatego, iż nie mamy enzymów, jakie byłyby gotowe do strawienia tego związku. Jego indeks glikemiczny wynosi 0, natomiast to dobra informacja dla cukrzyków! Osoby cierpiące na cukrzycę mogą jeść erytrytol bez obaw o efekty uboczne, ponieważ nie powoduje on wzrostu poziomu glukozy we krwi.

Erytrytol – właściwości

Erytrytol to czysta, kryształowa substancja, odpowiednio rozpuszczalna w wodzie, o łagodnym zapachu. Jego słodycz jest trochę mniejsza aniżeli cukru, więc dla osiągnięcia tego samego smaku należy wykorzystywać go trochę więcej, np. gdy słodzimy herbatę dwiema łyżkami cukru, erytrytolu należy nasypać dwie i pół łyżeczki. Poza tymże erytrytol, w przeciwieństwie do sacharozy, nie jest metabolizowany poprzez własny system, jedynie jest z niego usuwany w postaci niezmienionej, więc nie składa się, zatem nie doprowadzi do przybrania na wadze. Właściwości erytrytolu nie ograniczają się tylko do tego, iż nie szkodzi on ludzkiemu systemowi. W pewnym sensie dba on ponieważ o zdrowie, gdyż dobrze radzi sobie z próchnicą zębów. Potrafi zatrzymać fermentację danych cukrów, do jakiej zachodzi w jamie ustnej, minimalizując zagrożenie pojawienia się bakterii powodujących ubytki. Z tego względu powinny go jeść choćby dzieci, jakie są szczególnie narażone na powstanie próchnicy. Pewne doświadczenia dowiodły też, iż erytrytol może obniżyć szkodliwe działanie wolnych rodników.

Erytrytol – wpływ na zdrowie

Erytrytol ma zbawienny wpływ na zdrowie. W odróżnieniu od normalnego cukru oraz innych słodzików, nie jest przekształcany poprzez ludzki system. Jest tymczasem usuwany w niepoprawionej postaci razem z moczem. Co więcej – erytrytol nie powoduje podniesienia poziomu glukozy oraz insuliny, ponieważ jego glikemiczny indeks jest zerowy. Więc również ludzie cierpiący na cukrzycę mogą sięgać po tenże słodzik bez obaw o stan zdrowia. Erytrytol ma zbawienny wpływ też na odchudzanie.